Samsung Galaxy var lietot, iPhone 5 – mīlēt

by Alberts Ziemelis on 14/02/2013

in Tehnoloģijas

iPhone 5

Stulbi, protams, runāt par kāda gadžeta mīlēšanu, taču iPhone lietotāji šo emociju gammu sapratīs, īpaši ja ir bijusi iespēja jūzēt arī kādu no Android izstrādājumiem. Ne mazāk stulbi iesākt rakstu ar vārdu stulbi, bet par to citreiz.

Tā nu sanācis būt vienam no tiem, kuri mainījuši reliģisko piederību no Samsung uz iPhone. Gaisā virmojošās (something in the air…) Apple iPhone maģijas vadīts, 2012. gada nogalē “prostitutēju” no Samsung Galaxy S2 uz iPhone 5.

Ir jāpalieto iPhone 5 vien dažas dienas, lai saprastu, cik labs patiesībā ir uz Android bāzētais Samsung, lai gan pēdējais, bez šaubām, nav apveltīts ar tik jaudīgu zīmola maģiju kā Apple iPhone. Un labums slēpjas tieši tālruņa pamatfunkcijās – zvanīšanā un SMS, kas, tā vien šķiet, ar katru stundu zaudē savu nozīmi ierīcē, kuras nosaukumā joprojām figurē vārds “tālrunis”.

Pirmā saskarsme ar iPhone 5 pēc Samsung bija traumējoša un pamazām brieda Apple akciju vērtību pazeminoša doma – salīdzināt abu viedtālruņu OS, kurš no abiem mūsdienu sakaru titāniem piedāvā ērtāko saskarni tieši zvanīšanai, SMS sūtīšanai un saņemšanai. Salīdzinājumā apzināti izmantoju tieši “dzimtās” abu viedtālruņu aplikācijas, bez Jailbreak sniegtajām iespējām.

Zināmā mērā idiotiska varētu šķist ideja salīdzināt dažādu paaudžu izstrādājumus kādi ir iPhone 5 un Galaxy S2. Taču, faktiski nav lielas nozīmes ierīcēm, jo galveno lomu šajā salīdzinājumā spēlē ne tik daudz dzelži kā OS. Un cīņa notiek starp iOS un Android.

Kas attiecas uz Samsung Galaxy S3, personīgi mani neuzrunā tik liela “lāpsta”, izņemot, protams, darbības ātrumu, kas Samsung Galaxy S3 ir lielāks par priekšgājēju.

Samsung Galaxy S2

1. Zvanīšanas keypad

 • iPhone 5 piedāvā numura sastādīšanu un sastādītā numura Copy/Paste, pievienošanu kontaktiem
 • Samsung Galaxy S2 piedāvā numura sastādīšanu, Copy/Paste, pievienošanu kontaktiem + kontakta izvēli pēc vārda – sastādot vārdu pēc taustiņiem piešķirtajiem burtiem, veidojas īssaraksts no atbilstošajiem tālruņa kontaktiem. Absolūti ērta funkcija, ja zināms abonenta vārds ar kuru tas ierakstīts telefongrāmatiņā. Resp. vajadzīgo abonentu var ērti atrast uzreiz no keypad saskarnes, nemeklējot kontaktos.

Uzvarētājs: Samsung Galaxy S2

2. SMS dialoga skats

 • iPhone 5 piedāvā saņemtas SMS Copy/Paste. Lai piezvanītu no SMS, jāskrollējas uz saraksta pašu augšu, jo tikai tur gaida poga “Call” un “Add Contact”
 • Samsung Galaxy S2 piedāvā SMS Copy/Paste, apskatīt SMS piegādes statusu, saņemšanas detaļas (datums, laiks), iespēju zvanīt tieši no jebkuras SMS, apskatīt kontaktu, pievienot sūtītāju kontaktiem, kā arī uzreiz Forwardēt esošo tekstu citam abonentam – atliek pievienot abonenta numuru un nosūtīt.

Uzvarētājs: Samsung Galaxy S2

3. SMS sūtīšana vairākiem saņēmējiem

 • iPhone 5 piedāvā ar “+” pievienot vairākus saņēmējus. Ja tie ierakstīti kontaktu grāmatiņā, tad tas ir ērti. Ja jāpievieno “plain” numurs, otrā numura pievienošana prasa liekus klikšķus – jānospiež “+” un jāatgriežas no kontaktu saraksta, lai ievadītu nākamo numuru.
 • Samsung Galaxy S2 vienkārši liekam komatu starp vairākiem numuriem un rakstām cik numurus nepieciešams.

Uzvarētājs: Samsung Galaxy S2

4. SMS un zvanu saraksts

 • iPhone 5 SMS un zvanus dala 2 atsevišķos sarakstos, kas ne vienmēr ir ērti un nereti, ātrumā spaidoties, saraksti sajūk.
 • Samsung Galaxy S2 viss ērti pieejams vienā sarakstā. Ar piktogrammu un atsevišķu ieraksta krāsu var atšķirt ienākošo zvanu no izejošā vai neatbildētā, vai noraidītā, vai SMS. Pārvelkot ierakstam ar pirkstu virzienā no kreisās uz labo pusi – aparāts piedāvā zvanīt, otrā virzienā – sūtīt SMS. Ļoti intuitīvi un ērti.

Uzvarētājs: Samsung Galaxy S2

5. Notification centrs

 • iPhone 5 izvada paziņojumus skaitļu veidā pie katras aplikācijas ikonas, kas ir uzskatāmi, ja attiecīgā aplikācija atrodas pirmajā ekrānā. Notification centrs ir, taču tas “jāpavelk” lejā un tikai tad iespējams redzēt neatbildētos zvanus, nelasītos e-pastus un citus aktuālākos notikumus.
 • Samsung Galaxy S2 visus svarīgākos notikumus – saņemto SMS, neatbildēto zvanu, saņemto e-pastu un palaisto programmu piktogrammas attēlo pirmā ekrāna augšējā joslā, kuru var ērti “pavilkt” lejā un nonākt vajadzīgajā saskarnē.

Šādā veidā, lietojot, piemēram, Endomondo ar iPhone, visai bieži esmu aizmirsis apturēt workauta uzskaiti, jo par to, ka programma ir palaista, tālruņa “sākumekrānā” nekas neliecina.
Uzvarētājs: Samsung Galaxy S2

6. Ienākošā zvana “apklusināšana”, nepārtraucot zvanu

 • Vienīgais veids kā apklusināt iPhone 5 ienākošā zvana skaņu, nepārtraucot pašu zvanu, ir mehānisks slēdzis aparāta sānos, kura sataustīšana un pārslēgšana ne vienmēr izdodas veikli. Turklāt jāatceras skaņu vēlāk ieslēgt.
 • Samsung Galaxy S2 Android ir fantastiski ērta iespēja – ienākošā zvana skaņu iespējams atslēgt… apgriežot aparātu otrādi. Zvans šādā veidā netiek pārtraukts, atslēdzas tikai skaņa. Šāda darbība ir ļoti neuzkrītoša, ja tā jāveic kādā sapulcē, citu personu klātbūtnē. Nenāksies atcerēties zvanu ieslēgt, jo nākamais zvans pienāks normāli. Protams, ja nepieciešams atslēgt zvana signālu pavisam (operā, pieņemšanā, kongresā un tml.), to var izdarīt attiecīgajā saskarnē.

Uzvarētājs: Samsung Galaxy S2

7. Build quality un korpusa dizains

 • iPhone 5 šajā kategorijā ir viennozīmīgs līderis. Tas ir tas par ko var mīlēt iPhone.
 • Samsung Galaxy S2 atliek vēlēties labāku izmantoto materiālu kvalitāti un dizaina īpašības, lai gan aparāts ir samērā izturīgs. Pēc vairākiem kritieniem uz dažādām virsmām, arī uz flīžu grīdas, vienīgās sekas bija atlecis dekoratīvais lakojums stūrīšos.

Uzvarētājs: iPhone

8. Zīmola spēks un maģija

 • iPhone 5 arī šajā kategorijā ir viennozīmīgs līderis. Lietojot iPhone kādu mēnesi, kļūst skaidrs, ka iPhone var mīlēt, kamēr Samsung – tikai lietot. Skaidrs, ka lielākas izredzes noslēgt darījumu būs tad, ja sarunas laikā uz galda eleganti noliksit iPhone 5 nevis Samsung Galaxy S2.
 • iPhone ir kā vācu Mercedes-Benz – pamatīgs, izturīgs, nedaudz neveikls, nostrādāts kvalitatīviem materiāliem, kura “plikākais” bāzes modelis maksā tikpat cik ekstrām “piebāzts” japānis jeb mūsu salīdzinājumā – Samsung Galaxy S2.

Uzvarētājs: iPhone

9. Pieskārienu jūtība un darbības smoothness

 • iPhone 5 – viennozīmīgi pārspēj Samsung. Tieši iPhone darbības smoothness ir tas, kas piesaista iPhone, neraugoties un Samsung / Android funkcionālo pārākumu.
 • Samsung Galaxy S2 darbība ir robustāka un “kokaināka”. Tālruņa reakcija ir lēnāka, it kā ar nelielu mikroaizturi.

Uzvarētājs: iPhone

10. “Uzkāršanās”

 • iPhone 5 uzkaras ievērojami retāk, taču, ja tas notiek, atjaunot normālu tālruņa darbību būs ievērojami grūtāk, jo nav iespējams izņemt bateriju.
 • Samsung Galaxy S2 / Android karas bieži un neatkarīgi no tā vai uzstādīta Android versija ir oficiālā, vai neoficiāls pirmspalaišanas testa būvējums. Kritiskākos gadījumos palīdz baterijas izņemšana. Uzkaroties, tālrunis nereti sāk karst, lietot datus gigantiskos apjomos un pilnīgi uzlādēta baterija var tikt nosēdināta pāris stundu laikā.

Uzvarētājs: iPhone

11. Skaņas kvalitāte

 • iPhone 5 skaļrunī nav dzirdami praktiski nekādi fona trokšņi starp vārdiem, kas nereti liek pārjautāt vai sarunubiedrs vēl ir otrā galā, jo var rasties sajūta, ka pārtrūcis savienojums. Patīkami, bet jāpierod.
 • Samsung Galaxy S2 fonā dzirdama neliela šņākoņa, kas labi ļauj novērtēt savienojumu un saprast vai saruna nav pārtrūkusi.

Rezultāts: neizšķirts

12. Teksta ievades tastatūra

 • iPhone 5 viennozīmīgi pārspēj Samsung Galaxy S2. Teksta ievade izdodas precīzāka un ievades gaitā rodas mazāk kļūdu nekā Samsung. Arī turot aparātu vertikāli, kad ievades “taustiņi” attēlojas krietni mazākā izmērā.

Uzvarētājs: iPhone

13. Latviešu valoda

 • iPhone 5 latviešu valodas autocomplete vārdu krājums ir trūcīgs un, šķiet, ka tas nav adaptīvs.
 • Samsung Galaxy S2 latviešu valoda ir krietni bagātāka vārdu krājuma ziņā un aparāts, to lietojot, “mācās” un automātiski papildina autocomplete piedāvātās versijas ar vārdiem, ko tas “iemācījies” no lietotāja. Uzinstelējot svaigāku Android versiju, “apmācība” atsākas no jauna.

Uzvarētājs: Samsung Galaxy S2

14. Baterijas uzlāde

 • iPhone 5 baterijas uzlādes indikators brutāli melo. Ja noņemsit telefonu līdzko indikators uzrādīs 100%, tālrunis “izvilks” vien dažas stundas. Lai gan normāli iPhone ar vienu uzlādi būtu jāno strādā pilna diena un ilgāk, lietojot to vidēji intensīvi. Praksē iPhone jālādē visu nakti. Tad baterija būs pilna.
 • Samsung Galaxy S2 indikators melo ievērojami mazāk, taču praksē jebkurš viedtālrunis, to aktīvi lietojot, “izvelk” +/- vienu dienu un pa nakti tas jālādē.

Uzvarētājs: Samsung Galaxy S2

15. E-mail aplikācija

 • iPhone 5 “dzimtā” e-pasta aplikācija Mail darbojas labi, taču tai piemīt kāda absolūti kretīniska īpašība, – izdzēšot vēstuli, mēs nonākam nevis kopējā vēstuļu sarkastā, bet tā vietā tiek atvērta nākamā vēstule, kura līdz ar to skaitās “izlasīta” un nākas to speciāli atzīmēt kā nelasītu. “Mark as unread” manā gadījumā ir viena no būtiskākajām e-pasta funkcijām viedtālrunī, jo daudzus e-pastus apstrādāju esot pie datora. Pie tam Mail aplikācija šķiro vēstules vien pēc sev zināmiem kritērijiem – dažas iespējams dzēst (“Delete”), bet citas – maksimums arhivēt (“Archive”).
 • Samsung Galaxy S2 kā Android – Googles dēls piedāvā fantastiski ērtu Gmail un citu Google produktu integrāciju, tādējādi salīdzināt abus tālruņus šajā karegorijā nebūtu īsti korekti, izņemot, ja kāds tiešām ir tik ļoti entuziasma pārpilns, lai izmantotu tās defaultās šausmas, ko piedāvā pats Samsung.

Uzvarētājs: Samsung Galaxy S2

16. Poga “Back”

 • iPhone 5 nav aparātā iestrādātas pogas “Back”. Tā ir aplikācijā un tās novietojums atkarīgs pēc izstrādātāja ieskatiem un pieredzes. Piemēram, populārākajās aplikācijās “Back” poga (vai poga ar līdzvērtīgu nozīmi) parasti tiek novietota ekrāna augšējā kreisajā stūrī, bet mūsu pašu Delfi aplikācijā “Back” poga novietota apakšējā kreisajā stūrī. Tas ne vienmēr ir ērti, jo tālruni nevar lietot intuitīvi. Allaž jāseko aplikācijas īpatnībām.
 • Samsung Galaxy S2 piedāvā konstanti tālrunī novietotu “Back” pogu. Tas ievērojami atvieglo aplikāciju lietošanu, jo nav jādomā par pogas novietojumu. Turot pirkstu vienā punktā, ērti var sērfot aplikācijas ietvaros.

Uzvarētājs: Samsung Galaxy S2

iPhone 5 White

Kopvērtējums

Formālais uzvarētājs ir Samsung Galaxy S2, taču ne vienmēr visu izšķir tikai tehnika, jo pastāv arī emocijas un citi vērtēšanas kritēriji…

Grūti komentēt iemeslus, kālab 2012. gada rudenī iznākušais iPhone 5 ar iOS 6 nespēj piedāvāt tik advancētu saskarni kā ievērojami vecākais Samsung Galaxy S2 ar pagalam antīko Android Gingerbread 2.3.4. Iespējams, atbilde slēpjas patentos, nezinu. Neesmu pētījis dziļāk, taču cerēt uz Apple iOS izstrādātāju tīma līkrocību, būtu naivi. Galu galā – iemesli, lai arī kādi tie būtu, mani kā lietotāju parasto īpaši nesatrauc.

Kaut arī Samsung Galaxy S2 un S3 Android OS UI/UX ir krietni pārāks, tomēr briljanti dizainētais un perfektos materiālos izpildītais iPhone 5, lieliski atrod balansu starp tehniku un emocijām. Tieši pēdējās lielā mērā šo aparātu “izvelk” tirgus cīņās. Plus tam palīdz Apple zīmola spēks un maģija, kas strauji sāk izplēnēt inovāciju deficītā. Precīzāk, Apple savulaik ar iPhone parādīja pasaulei ceļu un pārējie tehnoloģiju giganti šobrīd daudzējādā ziņā ir panākuši Apple un to apsteiguši.

Inovatīvie produkti, to dizains bija tie, kas Apple ļāva sasniegt galvu reibinošus finanšu rādītājus laikā no 2008. gada rudens līdz 2012. gada rudenim. Šajā laikā Apple (AAPL) akciju cena pieauga 8.23 reizes – no USD 85 līdz USD 700. Piemēram, ja Valērijs Kargins un Viktors Krasovickis 2008. gadā būtu pārdevuši Parex banku krievu miljardierim Pjotram Avenam par piedāvātajiem 700 milj. EUR un ieguldījuši to Apple akcijās, šodien abu kungu kapitāls būtu 5,7 miljardi eiro! Darījums nenotika, jo toreizējos Parex īpašniekus neapmierināja piedāvātā cena. Runā, ka viņi esot gribējuši miljardu.

Jau 2012. gada vasarā intuitīvi radās sajūta, ka sācies Apple noriets. Pasaules sabiedrība pēdējos gadus bija pieradināta saņemt no Apple pārsteigumus – augsti inovatīvus tehnoloģiju produktus, un aizturētu elpu gaidīja iPhone 5. Taču cerētais pārsteigums izpalika. iPhone 5 izrādījās “puskokā lēcējs” – pusjēls produkts, kas tika iesviests tirgū taktisku apsvērumu dēļ, lai atbildētu Samsung flagmaņa Galaxy S3 pārliecinošajai ekspansijai pasaules tirgos, ko tas bija “netraucēti” īstenojis veselu gadu. Turklāt, iPhone 5 lietotāji bija sašutumā par par alumīnija korpusa vieglo skrāpēšanos un kameras violeto flēru, fotografējot pretgaismā. Talkā nāca arī kurioziem pilnās Apple kartes, bet pēc dažiem mēnešiem internetā sāka pārādīties attēli ar saliektiem iPhone 5. Izrādās, to alumīnija korpusi ar SIM kartes ligzdu korpusa vidusdaļā (kas pavājina konstrukcijas izturību), salīdzinoši viegli liecoties, īpaši, ja tālrunis tiek turēts džinsu aizmugurējā kabatā…

Intuīcija apstiprinājās. Uzreiz pēc iPhone 5 laišanas pasaulē, AAPL cena uzsāka dramatisku kritumu un 6 mēnešus vēlāk bija noslīdējusi līdz USD 467, zaudējot ap 33% no vēsturiski augstākās vērtības.

2013. gada sākumā no Apple sāka pienākt ziņas (baumas?) par iPhone Mini – lētāku iPhone versiju, kas būtu pieejamāka patērētājiem mazāk attīstītajos tirgos. Neko šādu agrāk Apple nebija atļāvusies. Tas liek domāt, ka Apple maina savu stratēģiju, no inovāciju līdera kļūstot par iedzinēju sacensībā par piesātinājumu dažādos tirgus segmentos, pārejot no unikālā uz masveida.

Kaut arī jaunākie Apple produkti vairs nepārsteidz kā agrāk, Apple vēl ilgi saglabās tehnoloģiju un mārketinga stratēģiju ekspertu uzmanību, ticot, ka arī pārsteigumi var būt cikliski.

{ 2 comments… read them below or add one }

AV February 23, 2013 at 15:28

6. Ienākošā zvana “apklusināšana”, nepārtraucot zvanu – iPhone var viegli apklusinat nospiezot skaluma regulatora pogu sanos.

Gatis May 3, 2013 at 18:17

Uzvaretajs ir windows phone, tiesam parocigs.

Leave a Comment

Previous post:

Next post: