Radio reitingi – Rudens 2011

by Alberts Ziemelis on 29/11/2011

in Radio auditorijas analīze,Radio jaunumi

Radio auditorijas. Reitingi Rudens 2011

28.novembrī TNS Latvia publicēja jaunākos ceturkšņa radio reitingus “Rudens – 2011”. Iespēju robežās piedāvāju ieskatu par to kādas izmaiņas radio auditorijas piedzīvojušas salīdzinājumā ar vasaras mēnešiem.

Radio reitingi stacijām latviešu valodā

Pēc klausītāju skaita nemainīgi pirmajā vietā ir Latvijas Radio 2, kas saglabājis kopējo sasniedzamo klausītāju skaitu (Reach), taču, salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, ievērojami samazinājies LR2 klausīšanās ilgums (AQH). Otrajā vietā pēc klausītāju skaita ir Radio Skonto, kas, pateicoties ikgadējai akcijai “Mans mīļākais radio”, spējis ievērojami kāpināt gan klausītāju skaitu – par 27%, gan klausīšanās ilgumu.

Trešajā vietā – Radio SWH, kas kopējo klausītāju skaitu audzējis par 49 tūksošiem. Tāpat kopējo klausītāju skaitu audzējis Star FM (+33%), European Hit Radio (+10%), Latviešu Radio (+14%) un Radio SWH Rock (+11%).

Radio Reitingi Rudens 2011

Šajā gadā stabili iezīmējusies divu līderu – Radio SWH un Radio Skonto sāncensība, kurā uzvar Radio SWH, ja salīdzinām auditorijas kvalitatīvos rādītājus – klausītāju nodarbošanos un ienākumu (pirktspējas) līmeni. Ja absolūtajos skaitļos Radio Skonto demonstrē kvantitatīvi labākus rādītājus, tad, apskatot auditorijas daļu ar individuālajiem ienākumiem no Ls 400 un vairāk, pāliecinošs līderis ir Radio SWH, kurš, tostarp, uzrāda labāku sniegumu t.s. “zelta auditorijas” (vīrieši ar vidēji-augstiem…augstiem ienākumiem) teritorijā.

Savukārt, Radio 101 viens no retajiem uzrāda klausītāju skaita samazinājumu par 12% pret iepriekšējo ceturksni un rudenī Radio 101 klausījās nepilni 53 tūkstoši klausītāju. Cerēju, ka datos izdosies atrast labus auditorijas kvalitatīvos rādītājus, kas apstiprinātu manu iepriekš izvirzīto hipotēzi par to, ka Radio 101 varētu piesaistīt pirktspējīgus klausītājus ar nozīmīgu ieņemamo amatu / nodarbošanos. Tomēr šī hipotēze nepastiprinājās.

Te saskatu vismaz 2 būtiskas problēmas – nekonsekvents, radikalizēts mūzikas formāts un apraides kvalitāte, kas, neraugoties uz raidītāja pārcelšanu tuvāk Rīgai, šķiet, tomēr varētu būt labāka. Informatīvi radio ir labs un atsevišķi autorraidījumi – pat izcili.

Īsi pirms Radio 101 darbības sākuma, 2010. gada maijā, prognozēju, ka tam izdosies sasniegt 150 tūkstošus klausītāju 1…1,5 gada laikā. Šobrīd šī prognoze šķiet kā nepiepildāms sapnis.

Radiostaciju reitingi krievu valodā raidošajiem kanāliem

Arī krievu valodā raidošo kanālu nometnē līderu maiņa nav vērojama un stabili šajās pozīcijās jūtas Russkie Hiti, kas pamanījušies zaudēt 6% klausītāju attiecībā pret vasaras mēnešiem. No komercradiostacijām otrajā vietā ir Radio SWH Plus, kas kāpinājis klausītāju skaitu (+29%), savukārt trešais ir Avtoradio ar ievērojamu pieaugumu, kopš vasaras mēnešiem – 42%. Visticamāk, tas iespējams, pateicoties skaidri definētam stacijas pozicionējumam.

Kā būtisku argumentu reklāmdevējiem Radio SWH Plus piedāvā raidlaiku paketes ar zemu reklāmas klipa cenu. Rezultātā, investīcijas reklāmas kampaņā, rēķinot par katriem 1000 klausītājiem, Radio SWH Plus izrādās izdevīgākas nekā citās radiostacijās. Tāpat Radio SWH Plus joprojām paliek “dzīvs” radio ar vietējo informāciju un iespēju veidot autorraidījumus, salīdzinājumā ar t.s. “štepseļu” stacijām, kas pārsvarā retranslē kvalitatīvu saturu no Krievijas.

Secinājums

Regulāri sekojot radio auditorijas mērījumiem (reitingiem), mans secinājums ir viennozīmīgs – tirgus līderi ir tie radio, kuri uztur stabilu programmu, stabilu mūzikas formātu un spēj atrast pareizo balansu starp mūzikai un runām atvēlēto laiku.

{ 2 comments… read them below or add one }

Sanija November 30, 2011 at 12:58

Nedaudz apmulsu – vai tiešām k-kādu Radio Merkurs, Just FM un Autoziņas FM klausās vairāk kā Kurzemes radio? Kurzemes radio vispār nav šājā tabulā! Tas tak ir smieklīgi :D Īpaši Kurzemā kurzemes radio klausās katrs otrais klausītājs, un arī Rīgā darba vietās bieži dzirdams tieši Kurzemes radio. Dīvains pētījums….

Alberts Ziemelis November 30, 2011 at 13:05

Kurzemes Radio TNS, visticamāk, apskata reģionālo radiostaciju grupā, kas šeit nav atspoguļotas.

Leave a Comment

Previous post:

Next post: