Kurp virzās (interneta) mārketings

by Alberts Ziemelis on 26/01/2011

in Interneta mārketings

Vīzija par mārketinga attīstību

Jau labu laiku vēlos publiski padalīties savās pārdomās un sajūtās par svarīgu tendenci, kas iezīmējas jaunāko laiku mārketingā un ar to saistītajās attiecībās ar medijiem. Nav runa tikai par interneta mārketingu, bet mārketingu vispār.

Ticu, ka neesmu vienīgais, kas nonācis pie līdzīgas atziņas, ko lielā mērā veicinājusi aizokeāna elpa, ko līdz mums atnesis kolektīvās iepirkšanās flagmanis Groupon.

Jo tieši Groupon pārdošanas modelis un ar to saistītās preču-naudas aprites konstrukcijas iezīmē beigu sākumu reklāmas telpas pirkšanas modeļiem, kas joprojām Latvijas mediju dienaskārtībā turas nelokāmi kā 1905. gada priedes Kurzemes sirmajā krastā.

Nestrīdos, tā ir vienkāršāk – pārdot reklāmas laukumus dienās, nedēļās, CPM, klikšķus, visai izplūdušus TRP/GRP, sekundes, komercsižetus, konkursus vai kādas programmas sponsoringa paketi.

Taču klienta jautājums paliek mūžseni nemainīgs: kāds man no tā labums? Cik es pārdošu pēc šīs kampaņas? Par cik % pieaugs mans pārdošanas rezultāts?

Un šajā brīdī zāle apklust, bet mediju plānotāji iekrekšķinās un braši sāk atsaukties uz līdzšinējo pieredzi un kampaņu rezultātiem. Un tā vilcieniņš bla, bla…čuku-čuku-tū ripo mierīgi tālāk.

Samaksa par rezultātu

Groupon pasaulei ir ierādījis ne tikai mārketingu, kas balstīts uz preces vai pakalpojuma atlaidi, kas ir redzamākā daļa, bet arī principu, ka reklāmdevējs maksā tikai par reāli pārdotu produkta vienību.

Un tā ir mana galvenā sajūta – reklāmdevēju un mediju attiecības virzās uz apmaksas modeli par reāli piegādātu rezultātu – pārdotu produktu jeb Pay Per Sale (PPS) nevis pārdotām starpfāzēm – sekundēm, CPM utt.

Tā ir mārketinga konstrukcija, kad visi preces virzībā iesaistītie ķēdes posmi saņem atlīdzību par reāli paveiktu darbu. Līdz ar ko katrs posms ir ieinteresēts performēt maksimāli kvalitatīvi – būt radošs un efektīvs, lai maksimizētu savus ienākumus. Tieši tādā veidā jau pašlaik sacenšas kolektīvās iepirkšanās vietnes kā rezultātā ieguvējs ir klients un reklāmdevējs.

Kolektīvās iepirkšanās modeļa attīstība sinerģijā ar affiliate jeb partnermārketinga izpaltību veicinās reklāmdevēju domāšanas maiņu un radīs arvien pieaugošu spiedienu uz lielajiem medijiem, lai mainītu veco kārtību. Šo spiedienu jau stiprina ekonomiskā recesija, kas iemācījusi uzņēmējiem saglabāt arsenālā tikai efektīvākos mārketinga rīkus.

Līdz groupdeal ērai Pay Per Sale (PPS) sadarbības principu internetā tīrā veidā realizēja affiliate jeb partnermārketings. Salīdzinoši nesen pasaules interneta dievi savā konteksta reklāmu tīklā Google AdWords ieviesa iespēju maksāt arī par reāli notikušu konversiju (pirkumu) ne tikai par klikšķiem.

Vai ceļš uz Pay Per Sale jau sācies?

Pēc neveiksmīga mēģinājuma nopirkt Groupon, 21. janvārī pasaule uzzināja par Google plāniem ienākt Groupon interešu zonā ar Google Offers. Vai šīs “konfidenciālās” informācijas nopludināšana tīkla apskatniekiem Mashable un Techcrunch ir tikai taktisks solis darījumu pārrunu līdzsvarošanai vai reāls Google biznesa projekts, rādīs tuvākie mēneši. Neatkarīgi no iznākuma, viens ir skaidrs – Google interese par Groupon pastiprina Pay Per Sale vīzijas attīstību pasaulē.

Arī Latvijas lielākais interneta ziņu resurss Delfi.lv, meklējot elastīgākus sadarbības modeļus, šogad sācis pārdot ne tikai banneru dienas un nedēļas, bet arī ekspozīcijas jeb CPM, kas jau ir solis tuvāk patiesajai klienta vajadzībai – maksāt par paveikto.

Šodien gan vēl grūti iedomāties piena vai maizes pārdošanu pēc Pay Per Sale (PPS) principa – tam nepieciešamas vērienīgas tehniskas investīcijas un patērētāju ieradumu maiņa. Saprotams, ka svarīgākā teritorija Pay Per Sale modelim ir interneta vide, kur šādu principu realizēt ir tehniski visvienkāršāk.

Pirmie signāli PPS attīstībā

Tomēr, neraugoties uz to, nesen uzzināju, ka līdzīgam sadarbības modelim eksperimenta nolūkā piekritis arī kāds offline medijs. Šie signāli ļauj cerēt, ka mediju pārstāvju domāšana sāk mainīties un virzība uz Pay Per Sale modeli ir sākusies.

{ 3 comments… read them below or add one }

Tomass January 26, 2011 at 11:35

Strādājot ar tūrisma produktiem internetā citu kā PPS modeli grūti iedomāties jau kuro gadu… (pēdējos 4 noteikti)
daudz kas atkarīgs tieši no preces, pakalpojuma būtības, jo lielveikalu preču mārketingā klasiskie modeļi rullē

Savukārt Latvijā izplatītās katalogu reklāmas internetā vai tml. sviests ir mūsu pašu izauklētie tumšie viduslaiki

Aigars January 26, 2011 at 12:04

Es par šo jau biju aizdomājies kādu gadu atpakaļ, bet ir te viens BET.. Joprojām būs daudz uzņēmumu (un iemeslu) arī nākotnē, kas pirks baneru un citu reklāmas materiālu vietas – tas viss saistīts ar zīmolu nevis ar tiešo pārdošanu.

Cita lieta, ka šobrīd dažs labs uzņēmums (varbūt pat puse vai lielākā daļa) īsti nesaprot to atšķirību, kurš kanāls viņam cels zīmola atpazīstamību un kurš veicinās pārdošanas. Analizē tikai pēc kampaņas vai arī vispār neanalizē..

Un jāņem vērā, ka šis modelis ir ļoti izdevīgs tiem, kas šādus pakalpojumus sniedz un kamēr aģentūras spēs to pārdot, tikmēr arī nekas nemainīsies. Bet viņi spēs pārdot mierīgi..

Jānis.Sky January 29, 2011 at 16:22

Impressions modelis reklāmas laukumu pārdošanā ir diezgan progresīvs, ņemot vērā, ka tas savā ziņā ir arī gluži vienkārši ērtāks reklāmdevējam…

Leave a Comment

Previous post:

Next post: